Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю розвитку важких ускладнень і ризиком смерті.1
Чи правда, що епідемії грипу давно відомі людству?
Симптоми цього захворювання були описані в текстах ще 2400 років тому.
У 1580 році - вірус поширюється в Західну Європу і Африку. У Римі померло понад 8 000 чоловік і загинула велика частина населення кількох іспанських міст.
Найстрашніші епідемії грипу:
«Іспанка» - протягом 1918-1919 рр. загальний рівень смертності невідомий, за оцінками, в перші 25 тижнів загинуло від 20 до 50 мільйонів, що призвело до загибелі приблизно 5% населення світу.
«Азіатський грип» - інфекція 1956 р., яка поширилася в Гонконзі, а потім в Сполучені Штати, де померло близько 69 800 чоловік. Число загиблих у всьому світі від азіатського грипу становить за офіційними даними ВООЗ близько 2 мільйонів.
«Гонконзький грип» 1968 р. - відбувається черговий спалах.2
Історія
1933 рік – Сміт, Ендрюс і Лейдлоу відкривають вірус грипу, спростовуючи бактеріальне походження хвороби.
1940 і 1947 рр. – вчені-дослідники Френсіс і Тейлор виділили ще два вірусу грипу: В і С.
1938 р. — Перша вакцина проти грипу розроблена та введена солдатам під час Другої світової війни.
1945 р. — створена перша убита (інактивована) вакцина, яка містила цілий вірус грипу
1970 р. — використовуються очищені вбиті (інактивовані) вакцини проти грипу.3
«Іспанка» (1918-19 рр.)
Грип – надумана проблема?
За оцінками ВООЗ, в усьому світі щорічні епідемії призводять до 3-5 мільйонів випадків важких захворювань і від 290 000 до 650 000 випадків смерті від захворювання.
В економічно розвинених країнах найбільша смертність від ускладнень грипу спостерігається у людей від 65 років і старше.
Дослідження наслідків сезонних епідемій грипу в країнах, що розвиваються показують, що 99% смертей у дітей до 5 років із захворюваннями нижніх дихальних шляхів пов'язані з грипом.
Вагітні жінки, діти до 5 років, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і імуносупресивними станами відносяться до групи підвищеного ризику виникнення важкого захворювання або ускладнення при захворюванні.4
Які існують типи вірусу грипу?
Існує 4 типи вірусів сезонного грипу: А, В, С і D.
Віруси грипу А і В циркулюють і викликають сезонні епідемії захворювань.
- Віруси грипу типу А класифікуються на підтипи відповідно до комбінацій гемаглютиніну (НА) і нейрамінідази (NA) – білків на поверхні вірусу. В даний час найбільш поширеними у людини є віруси грипу підтипу A (H1N1) і A (H3N2). Саме вірус типу А здатний викликати пандемію.
- Віруси грипу типу В не поділяються на підтипи, але можуть бути розділені на лінії. Циркулюючі в даний час віруси грипу типу В належать до лінії В / Yamagata або В / Victoria.
- Вірус грипу типу С виявляється рідше і зазвичай викликає легкі інфекції, тому не має значення для системи охорони здоров'я.
- Віруси грипу типу D в основному вражають велику рогату худобу і, як відомо, не викликають захворювання у людей.4
Як поширюється вірус грипу?
Вірус грипу передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом і в результаті тісного контакту. Вірусні частинки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання або перебування на відстані до 2 м.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів - це, в середньому, сім днів.1
Як проявляється грип і чим він небезпечний?
Сезонний грип характеризується:
- раптовим підвищенням температури;
- кашлем (зазвичай сухим);
- головним болем;
- болем в м'язах і суглобах;
- сильним нездужанням (погане самопочуття);
- ангіною і нежитем.
Кашель може бути сильним і може тривати два або більше тижнів. Більшість людей одужують від лихоманки і інших симптомів протягом тижня, не вимагаючи медичної допомоги. Однак грип може викликати важке захворювання або смерть, особливо у людей, які відносяться до групи з високим ступенем ризику.4
Грип має симптоми схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. При перших симптомах слід звернутися до лікаря.
Ускладнення грипу:
Найчастіше - це пневмонія, яка може призвести до смерті хворого за 4-5 днів. Також нерідко розвивається серцева недостатність.1
Як підтвердити діагноз грип?
Більшість випадків грипу діагностується клінічно:
- Для встановлення остаточного діагнозу потрібно провести збір відповідних зразків з дихальних шляхів і застосування лабораторного діагностичного тесту. Належний збір, зберігання і транспортування респіраторних зразків є важливим першим кроком для лабораторного виявлення інфекцій вірусом грипу. Лабораторне підтвердження вірусу грипу з секрету горла, носа і носоглотки або аспірату або промивань трахеї зазвичай виконується з використанням прямого виявлення антигену, виділення вірусу або виявлення специфічної для грипу РНК за допомогою ланцюгової реакції зворотної транскриптази-полімерази (ЗТ-ПЛР).
- Швидкі діагностичні тести на грип (RIDT) використовуються в клінічних умовах, проте мають більш низьку чутливість в порівнянні з методами ЗТ-ПЛР, і їх надійність багато в чому залежить від умов, в яких вони використовуються.4
Як попередити розвиток грипу?
- Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
- Обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
- Часто провітрювати приміщення;
- Часто мити руки з милом;
- Не чіпати очі, ніс, рот немитими руками;
- Уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
- Прикривати ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовими серветками;
- Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно дотримуватися дистанції не менше двох метрів.
Уникати великих скупчень людей
Провітрювати приміщення
Мити руки
Не чіпати обличчя немитими руками
Уникати фізичного контакту
Прикривати ніс і рот під час чхання
Як батьки можуть запобігти зараженню дітей грипом:
- Навчіть дітей регулярно мити руки з милом як мінімум 20 секунд, батьки також повинні виконувати цю процедуру, слугуючи хорошим прикладом для дітей;
- Навчіть дітей кашляти і чхати в серветку або руку (вигин ліктя);
- Навчіть дітей не підходити до хворих ближче, ніж на півтора-два метри;
- Хворі діти повинні залишатися вдома (не відвідувати дошкільні установи і школи);
- Дітям та батькам слід уникати відвідування місць скупчення людей.
Краща профілактика грипу - це щорічна вакцинація.
Щорічна вакцинація від грипу - це найкращий спосіб:
- Зменшити ризик захворіти на грип;
- Зменшити ризики виникнення серйозного ускладнення, госпіталізації і смерті;
Вакцина захищає від усіх актуальних сезонних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Кращий час для вакцинації - напередодні грипозного сезону (у вересні-листопаді). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону, оскільки це не послаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельному результату хвороби.1
Кому показано проведення вакцинації від грипу в першу чергу?
ВООЗ рекомендує щорічну вакцинацію для наступних груп населення:
Вагітних жінок на будь-якому терміні вагітності;
Дітей віком від 6 місяців до 5 років;
Літніх людей (у віці від 65 років);
Осіб з хронічними захворюваннями (хронічні серцеві, легеневі, ниркові, метаболічні, порушення розвитку нервової системи, печінки або гематологічні захворювання);
Працівникам системи охорони здоров'я.
Які види вакцин проти грипу існують?
В даний час в світі застосовуються 2 типи вакцин:
Жива ослаблена вакцина проти грипу схвалена для вакцинації дітей старше 2 років і дорослих молодше 50 років, які не мають супутніх захворювань. Вакцина виробляється на базі атенуйованих (ослаблених) вірусів і не призводить до захворювання на грип, хоча можуть спостерігатися слабо виражені розлади (включаючи нежить, закладеність носа, підвищення температури тіла, біль у горлі). Найбільш поширені побічні ефекти вакцини носять більш м'який і транзиторний характер в порівнянні з симптомами грипозної інфекції.
Інактивована вакцина проти грипу схвалена для вакцинації дітей старше 6 місяців і дорослих, включаючи вагітних жінок і осіб з хронічними захворюваннями.
Віруси, які використовуються у вакцинах, інактивовані і не призводять до захворювання на грип. Проте, можуть спостерігатися слабкі побічні ефекти, включаючи місцеву реакцію в місці ін'єкції.
У осіб, які мали раніше контакт з антигенами протигрипозної вакцини, можуть виникати такі явища, як короткочасне підвищення температури тіла, нездужання, біль у м'язах і інші минущі системні реакції.
Вакцинація проти грипу, отримана під час вагітності, захистить і мати, і новонароджену дитину!5
Різновиди вбитих (інактивованих) вакцин проти грипу
Цілий вірус грипу - цільновіріонні вакцини
Окремі частини оболонки вірусу грипу - спліт-вакцини
Окремі антигени вірусу грипу - субодиничні вакцини
Як вводяться різні типи вакцин проти грипу?
Схеми і способи введення залежать від типу вакцини проти грипу5
* - в Україні на даний момент не зареєстровані і не використовуються
Навіщо проводити вакцинацію кожен сезон?
Вакцинація проти грипу необхідна кожного сезону з двох причин.
По-перше, імунний захист людини від вакцинації з часом знижується, тому для оптимального захисту необхідна щорічна вакцинація.
По-друге, оскільки віруси грипу постійно змінюються, вакцини проти грипу можуть оновлюватися від одного сезону до наступного, щоб захистити від вірусів, які, як припускають дослідження, можуть бути найбільш поширеними протягом майбутнього сезону грипу. Для кращого захисту кожна людина у віці від 6 місяців і старше повинна проходити вакцинацію щорічно.6
Внесок ВООЗ
ВООЗ через створену Глобальну систему з епіднагляду за грипом і дій у відповідь (ГСЕГО ВООЗ) у співпраці з іншими партнерами проводить моніторинг за активністю грипу в глобальних масштабах, дає рекомендації по складу вакцини проти сезонного грипу двічі на рік для північної та південної півкуль, допомагає країнам з тропічним і субтропічним кліматом у виборі вакцинних препаратів (для північної та південної півкуль) і прийнятті рішень щодо часу проведення кампаній вакцинації і надає підтримку державам-членам у розробці стратегій профілактики і контролю.
ВООЗ працює з метою посилення національного, регіонального та глобального потенціалу для вжиття заходів у зв'язку з грипом (включаючи діагностику, моніторинг чутливості до противірусних препаратів, епіднагляд за хворобою та реагування на спалахи хвороби), розширення охоплення вакцинацією в групах населення високого ризику і забезпечення готовності до наступної пандемії грипу.4
Глобальна мережа з нагляду за грипом (ВООЗ)7
Схема роботи Глобальної мережі з нагляду за грипом виглядає наступним чином:
Дозорні точки
Лікарі-спостерігачі фіксують випадок ГРВІ з підозрою на грип і відбирають зразки для аналізу
Національні центри грипу
Підтвердження діагнозу грип та визначення типу вірусу грипу
Центри грипу (Америка, Австралія, Англія, Китай, Японія)
Виділення вірусу грипу актуального в цьому році
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ)
Створення рекомендацій для виробників вакцин по типах вірусів грипу цього року /сезону
Чи можу я заразитися на сезонний грип, незважаючи на зроблене в цьому році щеплення?
Так, це можливо.
На грип можна захворіти, навіть якщо ви були щеплені з наступних причин:
- Ви можете зазнати впливу вірусу грипу незадовго до вакцинації або протягом періоду, під час якого організм отримує захист після вакцинації. Цей вплив може привести до того, що ви захворієте грипом до того, як вакцина почне вас захищати (антитіла, які забезпечують захист, виробляються в організмі приблизно через 2 тижні після вакцинації).
- Ви можете зазнати впливу вірусу грипу, який не включений в вакцину проти сезонного грипу. Навіть якщо вакцина не повністю запобігає грипу, вона може знизити тяжкість вашого захворювання і ризик серйозних ускладнень. Вакцинація проти грипу не ідеальний інструмент захисту, проте кращий з наявних для запобігання грипу.6
Чи безпечна вакцина проти грипу?
Вакцина проти грипу не може викликати захворювання, проте може викликати схожі симптоми незважаючи на загальну хорошу переносимість.
Реакція на вакцину - деякі люди відчувають м'язові болі і лихоманку протягом дня або двох після вакцинації проти грипу. Це може бути побічним ефектом вироблення захисних антитіл в вашому організмі.
Двотижневе вікно - потрібно близько двох тижнів, щоб щеплення від грипу дало повний ефект. Якщо ви піддаєтеся впливу вірусу грипу незадовго до або протягом цього періоду часу, ви можете заразитися грипом.
Невідповідні віруси грипу - в деякі роки віруси грипу, які використовуються для вакцини, не відповідають вірусам, що циркулюють протягом сезону грипу. Якщо це станеться, ваше щеплення від грипу буде менш ефективним, але все ж може запропонувати деякий захист.
Інші хвороби - багато інших захворювань, такі як застуда, також викликають симптоми грипу. Таким чином, ви можете думати, що у вас грип, коли насправді його немає.8
Які протипоказання до застосування вакцини проти грипу?
До протипоказань вакцинації проти грипу відносяться:
- гіперчутливість до компонентів вакцини;
- гостре захворювання і лихоманка (вакцинація проводиться після одужання).6