Менінгококова інфекція

Що викликає менінгококову інфекцію?

Менінгококовою інфекцією називають захворювання, які викликає бактерія Neisseria meningitidis. Менінгокки поділяють на серогрупи на основі структури полісахаридної капсули збудника. Майже всі зареєстровані випадки інвазивного захворювання у всьому світі викликаються однією з шести серогруп: A, B, C, W, X і Y. В різних географічних регіонах з більшою частотою переважають різні серогрупи менінгокока. Серогрупи менінгококу, які найчастіше викликають захворювання в одному географічному регіоні будуть відрізнятися від переважаючих в іншому регіоні менінгокків. Серогрупи менінгококу B і C є найпоширенішими причинами інвазивних менінгококових захворювань (ІМЗ) в Європі, але за останні кілька років спостерігається збільшення ролі серогрупи W. Так, в 2018 році, у дітей до 1 року 70% захворювань викликав менінгокок серогрупи В, наступними були С та W серогрупи.1 В Україні менінгокок серогрупи В відповідає в середньому за 65-70% випадків, наступним за частотою також є серогрупа С, яка відповідає за близько 6-10% випадків захворювань.

У дев’яти країнах Південно-Східної Європи середній показник рівня захворюваності в допандемічний період (2010–2019 рр.) різнився від 0,13 на 100 000 населення на рік у Сербії до 0,82 на рік 100 000 населення на рік у Хорватії, в Україні цей показник становив 0,69 на 100 000 населення на рік. 

В Європі захворюваність ІМЗ є найвищою в молодшій віковій групі – у дітей до 1 року життя і дітей від 1 до 4 років, другий пік захворюваності припадає на підлітків та молодих людей  у віці 15-24 роки. В Україні схожий з Європейськими країнами віковий розподіл випадків ІМЗ - основний тягар захворюваності припадає на дітей до 1 року життя та дітей 1-4 років. 1,2,3,4

Фактори ризику інвазивного менінгококового захворювання

ASSET-1920800

До факторів, що підвищують ризик виникнення інвазивних захворювань відносяться – ВІЛ-інфекція, деякі вроджені розлади імунної системи, порушення функціонування або відсутність селезінки, паління, скупченість при проживання, наприклад у гуртожитках, наявність гострого вірусного респіраторного захворювання та зараження менінгококом під час спалаху або подорожі в регіон з високим рівнем захворювання.5

Які захворювання викликають менінгококи?

Бактерія Neisseria meningitidis часто виявляється в носоглотці, не викликаючи захворювання, така ситуація описується як безсимптомне носійство. Менінгококи передаються від людини до людини повітряно-краплинним шляхом з краплями при чханні, кашлі, розмові від хворих або безсимптомних носіїв. Бактерії можуть проникати у клітини слизової оболонки та потрапляти в кров викликаючи менінгококову інфекцію, яка є гострою важкою бактеріальною інфекцією. Інвазивна менінгококова інфекція (ІМЗ) є основною причиною менінгіту та септицемії. Менінгіт та септицемія є основними клінічними проявами інвазивної менінгококової інфекції (ІМІ) хоча можуть зустрічатися більш рідкі прояви інфекції – пневмонія або запалення суглобів (артрит).1

Клінічні прояви і наслідки інвазивної менінгококової інфекції

PM-UA-MNU-BNNR-240001

Типовий інкубаційний період менінгококової інфекції – термін від зараження до появи перших клінічних симптомів складає 3-4 дня, також цей термін може займати від 1 до 10 днів. 

Менінгіт (запалення мозкових оболонок) часто проявляється трьома основними симптомами - раптова лихоманка, головний біль і скутість шиї, та супроводжується іншими симптомами, такими як зміна психічного стану, нудота, блювання та світлобоязнь (чутливість очей до світла). 

Менінгококовий сепсис (менінгококцемія або інфекція в кровоносному руслі) характеризується різким настанням лихоманки; ознобу, холодними руками і стопами, блювотою, діареєю та характерним зіркоподобним геморагічним висипом, що часто супроводжується різким зниженням кров’яного тиску (септичним шоком) та поліорганною недостатністю.

Геморагічний висип різної величини, від яскраво-червоного до темно-червоного або фіолетового відтінку, мають неправильні обриси зірчастого характеру, злегка виступає над шкірою і яка не зникає і не змінює колір після натискання стаканом. Всі елементи висипу відрізняються за формою, коліром та розміром. 

Коли менінгокок проникає скрізь слизовий бар’єр і розмножується всередині кровоносного русла, інвазивне менігококове захворювання прогресує швидко, іноді хвороба має блискавичний перебіг з розвитком тяжких життезагрожуючих ускладнень протягом кількох годин. 

Рівень смертності від інвазивних менінгококових захворювань досягає 8–15% навіть при своєчасному призначенні антибіотиків. Менінгококовий сепсис має смертність до 40%. До 20% пацієнтів, хто вижив мають такі наслідки, як неврологічні порушення, втрата або порушення слуху та втрата кінцівок.2,4,5

Діагностика та лікування інвазивної менінгококової інфекції

ASSET-2332397

Діагноз менінгококової інфекції грунтується на клінічних симптомах та епідеміологічних ознаках, як, наприклад, групові випадки захворювання. Важливе значення має виявлення збудника Neisseria meningitidis за допомогою посіву на спеціальне середовище змивів з носоглотки, мокротиння, крові, або виявлення часток збудника (ДНК) на основі полімеразної ланцюгової реакції у зазвичай стерильній рідині організму, такій як кров та спинномозкова рідина.

 

Швидке розпізнавання захворювання та лікування в умовах стаціонару з призначенням антибіотиків є життєво важливим для покращення прогнозу ІМЗ. 1,5

Попередження менінгококової інфекції

Основними профілактичними заходами є раннє виявлення та ізоляція хворих, лікування виявлених безсимптомних носіїв менінгококу, популяризація правил особистої гігієни, санітарно-просвітня робота.

Вакцинація виявилася ефективною у попередженні ІМЗ, як в умовах боротьби зі спалахами захворювання, і коли включена до національної програми імунізації  - Календаря щеплень. 

В світі і в Україні зареєстровані і використовуються вакцини проти менінгококу типів A, C, W, Y та типу В. Ці вакцини відносяться до рекомендованих і після призначення лікаря щеплення проводиться за власні кошти пацієнтів. Лікар призначає схему щеплення проти менінгококових захворювань в залежності від віку пацієнта та згідно інструкції для використання вакцини. 

 


Розрахуйте персональний календар щеплень Вашої дитини! На нашому сайті це можна зробити легко і швидко, навіть якщо деякі щеплення були виконаннi «невчасно».

Розрахувати мій календар щеплень

Джерела